ul. Broniewskiego 1B, 58-309 Wałbrzych, tel. 501 179 344

Poczytaj

 

Kilka wskazówek dla rodziców i opiekunów w czasie pandemii

 

Trzeba pamiętać, że trudny czas epidemii, jest nie tylko trudny dla dorosłych, ale i dla dzieci. Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać, że dzieci patrzą na zaniepokojonych rodziców, widzą ich reakcje i boją się. Zagrożone jest ich poczucie bezpieczeństwa. Zaprzątniętym własnym lękiem opiekunom, może być trudno być emocjonalnie z dziećmi, tak po prostu. Jest to zrozumiałe w tym trudnym czasie, ale warto zwrócić na to uwagę, pomyśleć o tym. 

 

Bardzo duże znaczenie mają rozmowy z dziećmi na temat koronawirusa. Ważne jest to, żeby rozmawiać z dziećmi otwarcie. Dobrze jest powiedzieć o zmianach, które na pewno dzieci obserwują wokół siebie z powodu koronawirusa, należy te zmiany wymienić, np. że są osoby, które noszą maski na twarzy, że w sklepach są puste półki, albo kolejki przed sklepami. Te zmiany mogą być dla dzieci przerażające, dlatego tak ważne jest żeby dzieci mogły o tym opowiedzieć komuś komu ufają. 

 

Należy dzieciom mówić prawdę, ale trzeba pamiętać aby to co się mówi, szczegóły i ilość informacji, dostosować do wieku dziecka i jego możliwości zrozumienia. Na przykład można  powiedzieć, że "nie mamy jeszcze szczepionki przeciwko koronawirusowi, ale lekarze ciężko nad tym pracują" lub "wiele osób może zachorować, ale dla większości ludzi jest to przeziębienie lub grypa i po zachorowaniu wyzdrowieją". 

 

Pozwól dziecku zadawać pytania. To naturalne, że dzieci będą miały pytania i obawy związane z koronawirusem. Zapewnienie im przestrzeni do zadawania tych pytań i uzyskania odpowiedzi jest dobrym sposobem złagodzenia lęku. Młodszym dzieciom łatwiej jest zrozumieć coś poprzez wytłumaczenie obrazkowe niż wyjaśnienie. 

 

Też są sytuacje kiedy nie znamy odpowiedzi na pytania i nie należy się tego bać, należy po prostu powiedzieć, że w tej chwili są pytania, na które nie mamy odpowiedzi na temat koronawirusa. Może tak być, że dziecko będzie miało jakiś pomysł, pozwól mu powiedzieć lub narysować. 

 

 

Co rodzice i opiekunowie powinni jeszcze wiedzieć:

 

- stres i niepokój w tak niezwykłej i nieprzewidywalnej sytuacji są normalne

 

- dzieci czasem mogą uwierzyć, że są odpowiedzialne za zdarzenia, które są poza ich kontrolą - uspokój je, powiedz, że zadaniem dorosłych jest zapewnienie bezpieczeństwa

 

- przyjaźnie są kluczem do zachowania odporności dla dzieci, więc pomóżcie im utrzymać te relacje poprzez rozmowy telefoniczne lub komunikację online

 

- posiadanie rutyny i struktury pomaga dzieciom czuć się bezpiecznie w niepewnych czasach

 

- ogranicz dostęp do wiadomości o koronawirusie (dzieci oglądają telewizję, oglądają wiadomości w telefonie, należy zwrócić na to uwagę)

 

- wspólne gry i zabawy mają bardzo dobry wpływ na rozwój dzieci w każdym wieku i jest to dobry sposób na zmniejszenie stresu u dorosłych

 

 

(źródło: British Psychological Society)